Важни проекти от общоевропейски интерес - Съвместен европейски форум за изпълнението на важни проекти от общоевропейски интерес
Поради спецификата на разработването, оценяването и одобряването на важните проекти от общоевропейски интерес (IPCEI), всяка държава членка (ДЧ), която разработва IPCEI, следва да гарантира, че устойчиво може да се включи и да осигури подходящ административен капацитет, с цел да се спазват темпото и процедурите от всички участващи в проекта ДЧ, както и координация и сътрудничество с бенефициерите (партньорите), с цел одобряването на проекта от страна на Европейската комисия (ЕК/Комисията) и успешната му реализация.
Участие в конкретни IPCEI е възможно след изпълнение на набор от изисквания: идентифициране на възможност за включване от страна на конкретните ресорни ведомства, съвместно с други ДЧ, в конкретен проект, потвърден от ЕК, осигуряване на съответствие с изискванията на „Съобщение на Комисията - Критерии за анализа на съвместимостта с вътрешния пазар на държавна помощ за насърчаване изпълнението на важни проекти от общоевропейски интерес“, както и осигурен целеви ресурс за включването в IPCEI.
До момента финансиране с държавна помощ на IPCEI не е било прилагано от страна на никой ресорен орган в България.
Поради спецификата на IPCEI, ЕК създаде Съвместния европейски форум за изпълнението на важни проекти от общоевропейски интерес (JEF-IPCEI/Форумът).
Форумът има за цел да повиши ефективността на разработването, оценката и изпълнението на важните проекти от общоевропейски интерес, както и да определи областите от стратегически интерес за ЕС за потенциални бъдещи такива.
Форматът на форума е на две нива: техническо (експертно) и на високо равнище.
Създадени са различни под-групи като в тях се обсъждат добри практики и се изработват насоки и стандартизирани документи. Всяка от работните под-групи докладва за напредъка в рамките на основната техническа работна група. На база на резултатите, се правят предложения към Форума на високо равнище. След като документите бъдат финализирани, неконфиденциалните версии ще бъдат публикувани на страницата на Комисията.
Форумът на високо равнище взема предвид извършената на техническо/експертно ниво работа, като отговаря за утвърждаването й и за одобряването на приоритетите.
Повече информация за работата на JEF-IPCEI е на разположение на уебсайта на Комисията: https://competition-policy.ec.europa.eu/state-aid/ipcei/joint-european-forum-ipcei_en
Информация относно приложимото законодателство е налична в раздел „Помощ за насърчаване изпълнението на важни проекти от общоевропейски интерес“ на адрес: https://stateaid.minfin.bg/bg/422
Тъй като функционирането на под-групите има практическа насоченост, с оглед подобряване на вече установената система на работа и създаване и стандартизиране на документи, Комисията групира ДЧ на база практическия им опит в IPCEI.
На национално ниво, България участва в срещите на основната техническа група на Форума, както и в обсъжданията, доколкото същите касаят принципни постановки по държавните помощи, а не в споделянето на конкретна практика, с каквато България не разполага.
Поради липсата на практика в IPCEI България на този етап не участва и в техническите под-групи.